Паркетна дошка - класичний тип підлогового покриття, що виготовляється з натуральної деревини. Пройшовши через століття, деревні настили мають широку затребуваність і сьогодні. Екологічність, безпека, натуральність, довговічність, здатність дарувати максимальне тепло ногам - це ті безсумнівні переваги, за які її обирають покупці незважаючи на велику кількість різноманітних і більш дешевих синтетичних покриттів. Паркетна дошка також характеризується легкістю складання, монтажу та транспортування.

Нюанси вибору паркетної дошки

Асортимент продукції представлений величезною кількістю виробників паркетної дошки, а також широким вибором відтінків і текстур. Саме тому перед багатьма покупцями часто стоїть вибір - яку паркетну дошку вибрати? Саме тому пропонуємо озброїтися списком характеристик, які допоможуть трохи розібратися в нюансах і спростити вибір:

  • розмірність;
  • порода і полосность деревини;
  • селекція;
  • покриття;
  • різновид системи замків;
  • виробники.

Розмірність паркетної дошки

Приступаючи до вибору паркетної дошки, слід отримати уявлення про її можливих розмірах:

  • довжина - до 2,5 м;
  • ширина - до 20 см;
  • товщина змінюється в межах 7-26 мм.

Кожна розмірність характеризується своїми рекомендаціями по експлуатації. При виготовленні виробів товщиною 7 мм для виготовлення паркету використовується зовнішній шар зі шпону, який не можна надалі реставрувати. 10-мм продукція міцніша і надійна, в порівнянні зі шпонованим виробами. Її зовнішній шар виготовляють з цінних порід деревини, його товщина складає до 2,5 мм. Але при його експлуатації все ж варто бути акуратними, оскільки значні механічні дії часто призводять до появи на поверхні дефектів.

Оптимальний варіант паркетної дошки для будинку - вироби товщиною 13-15 мм і робочим шаром -до 4 мм. Саме таку паркетну дошку рекомендується укладати в житловому приміщенні.

У приміщеннях із значною прохідністю рекомендується укладати планки товщиною 20-22 мм. Вони мають робочий шар (понад 4 мм), що дозволяє протистояти інтенсивному впливу і несприятливого впливу вологи.

Виробники пропонують паркетну дошку товщиною і 25 мм. При навантаженнях упор розподіляється, як на робочий шар, так і на основу. Товсті планки допускається монтувати на бетонну основу або лаги (актуально в старих будинках).
Різноманіття порід деревини

Основним критерієм при покупці для багатьох покупців є порода деревини. Виробники пропонують паркетну дошку з верхнім шаром з європейських, американських і екзотичних порід дерев. При виборі необхідно керуватися не тільки особистими естетичним уподобаннями, але особливостями експлуатації конкретної породи.

Так, найбільш популярними типами дерева, які використовуються для виготовлення планок, є:

Дуб - безперечний лідер з продажу. Його перевагами є твердість і зносостійкість. Під час температурних перепадах і коливаннях вологості деревина зберігає свої розміри. Він не схильний до деформацій, висиханню. Гармонійно вписується, як у класичний, так і сільський інтер'єр.

Бук - тип деревини, який володіє широкою палітрою відтінків в спокійній світлій колірній гамі. Але він не має стійкість при впливі зовнішніх факторів, тому з метою підвищення міцності ця деревина піддається спеціальній термічній обробці.

Клен - світла порода, що характеризується міцністю і довговічністю, відмінно виглядає в кімнатах невеликого розміру.
Вишня - досить міцна деревина незвичайної краси. Дерево характеризується довговічністю, і при цьому еластичність, піддатливість при обробці. Палітрою кольорів представлена ​​всіма відтінками від кавового до рожевого.

Горіх - щільна деревина, що відрізняється стабільністю розмірів, чудовими експлуатаційними показниками, невибагливістю у догляді. Вона має яскраво виражену структуру, твердість трохи нижче дуба.

Вибираючи серед екзотичних порід, варто відзначити, що вони мають високу твердість, не сприйнятливі до ударних навантажень, однак показник стабільності може сильно змінюватися.

Найбільшу затребуваність мають:

Мербау - індонезійська порода благородного коричневого кольору з золотистими прожилками. Відрізняється неймовірною твердістю, високою насиченістю маслами, які не стійкістю до розвитку гнилі, грибків.
Кемпас - ефектна деревина з Африки золотисто-помаранчеві кольори, що відрізняється щільною структурою, високою твердістю. Таку паркетну дошку складно подряпати, але ця екзотична порода сприйнятлива до перепадів вологості.
Венге - деревина темно коричневого, майже чорного кольору. Характеризується чудовою опірності тиску, вигину, вона неймовірно, міцна, зносостійка, високо насичена маслами.

Вибираючи паркетну дошку, не забудьте про породу несучої основи. Практично всі виробники випускають її з хвойних порід - ялини, сосни та ін. Для приміщень, що характеризуються нестабільними параметрами вологості рекомендується вибирати покриття з підставою з гевеї. Це південне дерево в своєму складі має велику кількість смолистих сполук, що надають дошку посилену вологостійкість.

Одно-, дво- або трехполосная дошка - вибирається в основному від обсягу вільного простору. Якщо ви необхідно укласти покриття в одній невеликій кімнаті, то краще придбати трехполосную продукцію.

Двополосні покриття на поверхні мають 2 ламелі, які щільно прилягають одна до одної. Їх відмінна риса - чітко виражена структура і широке розмаїття колірних переходів. Таку паркетну дошку випускають в двох різновидах - мають суцільні ламелі або розділеної на кілька сегментів.

Триполосна дошка характеризується наявністю на своїй поверхні 3-х рядів ламелей. Зазвичай вони зміщуються по довжині. Цей тип покриття тал найбільш поширеним. Трехполосную паркетну дошку можна укладати в кімнатах різної площі.

Багатосмугові моделі вибирають за насичені відтінки, оригінальну фактуру і акценти на поверхні. Оскільки на поверхні при експлуатації з'являються пошкодження, то на многополосной дошці вони не будуть менш помітні.

Слід зазначити, що однополосная дошка характеризується більшою стабільністю, в порівнянні з трехполостной. Переважна більшість проблем недорогий паркетної дошки притаманні саме трехполостним моделям, оскільки в односмугових - верхній шар цілісний, що дозволяє стабілізувати деформації внутрішнього шару.
Селекція планок - що це?

Характеристик лицьового шару паркетної дошки впливають на її якість. Важливим параметром якості лицьового шару служить селекція планки. Селекція - це сортування за зовнішнім виглядом дошки, оскільки вид однієї і тієї ж породи може мати відчутні відмінності, виходячи з виду селекції.

При проведенні селекції враховуються такі аспекти:

  • розпил стовбура дерева,
  • малюнок дерева;
  • забарвлення;
  • наявність дефектів (сучків, заболоні і ін.).

При виготовленні планок використовують 3 типи розпилу:

  • радіальний;
  • рустикальний;
  • тангенціальний.

Радіальний виконується паралельно довжині стовбура. Тому у такого виробу волокна розташовуються уздовж. В ході нього вдається отримати дошку з рівним відтінком, малюнком, мінімальними дефектами.

При рустикальном розпилюванні кут - не критичний. Тому така дошка може мати неоднорідний забарвлення і виражену структуру.

Тангенціальний розпил виконують паралельно стовбуру. Розпилювання проводиться по дотичній до річних кілець дерева на відстані від серцевини. Тому така дошка характеризується хвилеподібним малюнком і вираженою структурою.

Кожен виробник використовує свою систему селекції та терміни для її позначення, але виділяють 3 різновиди.

Селект (також називаю радіал, еліт). Це найбільш якісна за кольором і текстурою дошка. Планки, отримані таким методом, характеризуються рівною поверхнею і однорідним кольором. Однорідний деревний малюнок стане справжньою окрасою класичного інтер'єру. Такі вироби не бояться зносу і мають стійкість до вологи. Така паркетна дошка характеризується високими показниками водостійкості, зносостійкості і ін.

Рустик - тип селекції, планки якої не підбираються за типом розпилу, а тільки за якістю сировини і окрасу. Вироби Рустик передають натуральні відтінки і фактуру деревини. У них можуть бути сучки, прожилки, заболоні, що надає планок дошки індивідуальний, незвичайний вид. Таке паркетне покриття - оптимальний варіант для приміщень, виконаних в стилях кантрі і прованс.

Покриття планок: лак або масло

Фінішне покриття дошки наноситься на заводі - виробнику, покупець отримує продукт, який найкраще можна відразу використовувати для укладання. У ролі покриття використовують 2 типу покриття:

  • - лак;
  • - олія.

Лак наносять в декілька шарів. Перед з верхнім шаром дошки виконують підготовку - її шпаклюють, покривають ґрунтовкою, що піднімає ворс і закріплює зовнішню поверхню. Потім панель для усунення нерівностей циклюється. Після на поверхню наносять лак в 7 шарів.

Лакове покриття відрізняться:

Більшою стійкістю до подряпин вологостійкість.

Простотою догляду.

Масло - повністю натуральне покриття (суміш природних масел, воску), яке глибоко проникає в пори, зберігаючи натуральну структуру дерев'яної поверхні. Головне достоїнство обробки маслом - стійкість до перепадів вологості і легкість відновлювальних робіт при пошкодженнях. Дерев'яна поверхня, оброблена маслом, володіє оксамитовим благородним блиском. Покриття абсолютно екологічно і безпечно для здоров'я.

Але покриття маслом вимагає постійного обслуговування, оскільки через нього добре проникають бруд і агресивні рідини, але ці підлоги неймовірно красиві і мають «зістарений» вид.

Брашіровка - метод обробки деревини за допомогою жорсткою щіткою: м'які волокна вибираються з верхнього шару. В результаті, поверхня має добре виражену структуру і візуально, і тактильно.

Система замків паркетної дошки

Щільність з'єднання між собою дощок визначається від типу системи з'єднання. Також вона впливає на збереження після установки якості та єдності покриття. Ідеалом надійності і практичності є замкові системи UniClinic і T-Lock. Вони забезпечують стабільність і надійність підлогового покриття на десятки років.

Вибір виробника паркетної дошки

Вибір бренду - досить відповідальний етап. Як показує практика, в умовах конкуренції торгові марки можуть знизити вартість своєї продукції виключно за рахунок зниження якості. Тому головне правило при виборі виробника: хороша паркетна дошка не буває дешевою. Природно, рекламні матеріали будь-якої марки запевняють, що це справжнє дерев'яне покриття бездоганної якості. Але ціна паркетної дошки найбільш повно свідчить про її якість. Тому не намагайтеся купувати найбільш дешевий варіант. Паркетна дошка, вартість якої на 15% вище, може в технологічному плані бути значно досконалішою.

Гідним виробником серед виробників паркетної дошки є компанія Barlinek. Ця продукція виготовляється в Польщі і Україні на європейському обладнанні. Незважаючи на доступну вартість, якість продукції Барлінек не поступається іменитим європейським аналогам.

Kahrs - шведський виробник зі всесвітньо відомим ім'ям. Він є однією з перших в Європі, який налагодила випуск паркетної дошки. При покритті планок бренд використовує високоякісний, дорогий лак, безпечний для алергіків і дітей.